عکس انواع کانتینر ها

انواع کانتینر های مرسوم در دنیا

انواع کانتینر

کانتینر در خط مقدم صنعت حمل‌ و نقل در دنیا قرار دارد. تمامی مرسولات ارسالی بین المللی با استفاده از کانتینر حمل‌ و نقل شده و دلیل این امر بیشتر آن است که شیوه‌های باربری و جابه‌جایی به کانتینر وابسته است. علت بعدی نحوه چینش آن برای راحتی در جابه‌جایی با کشتی و نگهداشت آن در انبارداری چه در کشتی و یا خشکی است.

در ضمن کانتینر باعث حفظ بار و حفظ اصالت فیزیکی آن شده و قطعاً می‌تواند بهترین شرایط را برای جابه‌جایی فراهم کند.در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کانتینر در اشکال مختلف موجود است. که به 15 مورد اصلی آن‌ که در دنیا استفاده می‌شود در این مقاله خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با انواع کانتینر مرسوم در دنیا با ما همراه باشید.

انواع کانتینر را می‌توانید از کانکس آنلاین تهیه فرمایید

کانتینر خشک یا Dry storage container

کانتینر خشک یا همان کانتینر معمولی است که همه آن را می‌شناسیم. این نوع از کانتینر در حمل‌ و نقل‌های کاملاً مرسوم و ساده مورد استفاده قرار گرفته و بارهایی معمولی را حمل می‌کند. برای حمل مواد غیر فاسد شدنی و به‌ اصطلاح خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابعاد بسیار مختلفی از آن با توجه به استانداردهای ایزو تولید شده است. که باز بیشترین تعداد کانتینر خشک تولید شده در ابعاد 20 فوت، 40 فوت و 10 فوت است که البته کانتینر 10 فوت معمولاً کوچک‌ ترین سازه مورد استفاده است.

                                            کانتینر خشک

کانتینر خشک

 

کانتینر صاف یا Flat rack container

این مدل از کانتینر برای حمل باری استفاده می‌شود. که بد دست بوده و نیاز به فضای باز در طرفین  دارد. کانتینرهای کف صاف کمک بزرگی را به صنعت حمل‌ و نقل دریایی کرده و باعث پایداری بارهایی شده که شکل هندسی منظم نداشته و با استفاده از این کانتینر حمل می‌شود.

کانتینر کف صاف

کانتینر کف صاف

کانتینر سقف باز یا Open top container

کانتینرهای اپن تاپ معمولاً در حمل برای بارهایی کاربرد داشته که از ارتفاع زیاد برخوردار است. ولی از کناره بار می‌توان آن را در محیط محصور حداکثر تا 45 فوت قرار داد. کانتینرهای سقف باز کمک بزرگی را در کاهش هزینه‌ های گمرکی و عدم خرد شدن کالا به‌ واسطه چینش تا سقف ارتفاع معین و عدم خرد کردن بار و تقسیم در چند کانتینر کرده است. و هزینه حمل نیز توسط کانتینرهای سقف باز کاهش پیدا می‌کند.

                                                                          کانتینر سقف باز

کانتینر سقف باز

کانتینر تونلی یا Tunnel container

این نوع کانتینر برای سرعت در تخلیه و بارگیری ساخته‌ شده است. اگر بار به شرایط رطوبتی و آب و هوایی حساس نبوده بهتر است از این نوع کانتینر استفاده شود. کانتینر تونلی باعث کاهش هزینه‌های بارگیری و تخلیه در بندرها می‌شود. کانتینرهای تونلی معمولاً برای سرعت در تخلیه و بارگیری استفاده‌ شده و در مسافت‌ های طولانی حمل بار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانتینر تونلی

کانتینر تونلی

کانتینر درب بغل یا Open side storage container

کانتینرهای بغل بازشو معمولاً برای بارگیری سریع و بارهایی استفاده‌ می شود که نیاز به چینش از جلو داشته باشد. یا نیاز است تا از کنار وارد کانتینر شده تا آسیبی به بار نرسد. کانتینر درب بغل مناسب مسافت‌های طولانی نیز هست.

کانتینر درب بغل

کانتینر بغل بازشو

کانتینرهای دو درب یا Double doors container

کانتینرهای دو درب فضای ذخیره‌ سازی زیادی را ایجاد کرده است. در جهت حمل مصالح ساختمانی، فولاد، آهن و غیره استفاده‌ می شود. مرکز ثقل این نوع کانتینر پخش است و محور مرکزی آن بسیار محکم ساخته می‌شود. استانداردهای آن معمولاً بیشتر از 20 فوت است. و تا کانتینر 40 فوت یا 45 فوتی آن نیز موجود است.

 کانتینر دو درب

کانتینر دو درب 

کانتینر یخچالی یا Refrigerated ISO containers

برای حمل مواد فاسد شدنی از جمله گوشت، میوه و سبزی‌ ها استفاده می‌شود. در کانتینر یخچالی در فواصل طولانی درجه حرارت زیر صفر را به‌ دقت کنترل می کنند. و با توجه به نیاز که مثلاً یخ‌ زده باشد یا فقط تازه نگهداری شود دما قابل تنظیم است.

کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی

کانتینرهای حرارتی عایق  یا  Insulated or thermal containers

در برخی موارد باری وجود دارد که نیاز است تا در دمای بالا حمل شود تا کیفیت کار حفظ شود. مثل مواد در پتروشیمی و خیلی موارد دیگر، درنتیجه کانتینرهای حرارتی و عایق استفاده می‌شود. تا در فواصل طولانی حرارت بالا را حفظ و در صورت عبور از مناطق سردسیر کمتر بار آسیب ببیند. البته مورد مصرف خیلی خاص است و حتی در برخی موارد نیز معمولاً با کانتینر حمل نمی‌شود.

کانتینر حرارتی عایق

کانتینر عایق دار

کانتینر مخزنی یا containers Tanks

نوعی از کانتینر است که برای حمل مواد مایع استفاده‌ می شود. جنس دیواره آن از فولاد قوی ، ضدزنگ و ضد خورندگی است. تا از مواد داخل آن محافظت طولانی‌ مدت نماید. استفاده از کانتینرهای مخزنی بسیار گسترده است و بخش بزرگی از حمل نقل جهانی به‌ واسطه آنها انجام می‌شود. برای حمل محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی مایع کاربرد دارد.

کانتینر مخزنی

کانتینر ایزوتانک یا مخزن دار

کانتینر رولی یا roll container

نوعی از کانتینر است که انعطاف بسیار بالایی داشته و سیم بکسل های قوی داخل آن به‌ کار رفته است. در کنار آن با استفاده از غلتک قابلیت انعطاف زیادی تولیدشده است. در نتیجه خاصیت تحرک در آن ایجاد شده و راحت‌تر جابه‌جا می‌شود.

کانتینر رولی

کانتینر رولی

نیم کانتینر یا Half height containers

نیم کانتینر نوعی از کانتینر است که معمولاً برای حمل بارهایی استفاده‌ میشود که نیاز به‌ سهولت در تخلیه و بارگیری داشته باشند و فضای کمی دارند. مثل سنگ و امثال آن. در نتیجه دیواره کانتینر نصفه ساخته‌می شود و سنگ ساختمانی در آن حمل می‌شود. جنس نیم کانتینر از فولاد بوده تا تحمل وزن زیادی را داشته باشد.

نیم کانتینر

نیم کانتینر

کانتینر حمل خودرو یا Car carrier containers

همان‌طور که از اسم آن مشخص است برای حمل ماشین در فواصل طولانی استفاده می‌شود. فیکس های خاص تعبیه شده در این نوع کانتینر بسیار محکم بوده و از جا ب ه‌جایی ماشین در داخل آن جلوگیری می کند. دیواره‌ های آن نیز بسیار انعطاف‌ پذیر و نرم بوده تا از افتادن هر گونه خط و خش روی ماشین جلوگیری شود.

کانتنیر حمل ماشین

کانتینر برای حمل خودرو

کانتینر حمل بار فله یا Intermediate bulk shift containers

این کانتینر مخصوص حمل بار در فواصل متوسط و میان‌ مدت است. در واقع طوری طراحی‌ شده تا بار به‌صورت فله روی‌ هم ریخته و حمل شود. با استفاده از این نوع کانتینر، بار حمل شده و بعد در مقصد بسته‌بندی می‌شود.

کانتینر حمل بار فله

کانتینر حمل بار فله

کانتینر خاص یاSpecial purpose containers 

این نوع از کانتینر مرسوم نبوده و در موارد خاص از آن استفاده می‌شود. این‌ طور باید گفت که اول هدف و نوع بار برای حمل‌ و نقل مشخص می‌شود. به‌ طور مثال: مواد رادیو اکتیو یا سلاح و مواد آتش‌ زا، بعد از آن با توجه به نوع ماده یا کالا، کانتینر حمل آن ساخته‌ می شود. تا بهترین شرایط حمل‌ و نقل را نسبت به آن ماده خاص فراهم کند.

کانتینر حمل مواد هسته ای

کانتینر حمل مواد هسته ای

 

کانتینر نظامی

کانتینر نظامی

کانتینر سواپ یا Swap bodies containers

به‌ طور معمول در اروپا کاربرد دارد و از استاندارد جهانی برخوردار نیست. ولی حمل و نقل با آن در اروپا مرسوم است.

کانتینر سواپ

کانتینر سواپ

برچسب ها

نظرات کاربران