نحوه عایق بندی کانکس

عایق بندی کانکس چگونه انجام می شود؟

با ما همراه باشید تا مواردی در خصوص روش عایق بندی کانکس و عایق کردن کانکس را در اختیارتان بگذاریم. با مطالعه این مطلب می توانید بهترین انتخاب را در مورد کانکس مورد نظر خود داشته باشید.

عایق بندی کانکس چگونه است ؟

عایق بندی کانکس امری است ضروری و برای صرفه جویی در مصرف انرژی باید از آن استفاده کرد. برای عایق بندی کانکس باید به نوع عایقی که مورد استفاده قرار می گیرد توجه کرد. عایق ها دارای انواع متفاوتی می باشند. کانکس های تولیدی اغلب از جنس ورق های فولادی و یا آهن های گالوانیزه می باشند. همین امر موجب می شود این کانکس ها تمایل زیادی برای تبادل حرارت با محیط بیرونی داشته باشند. در نتیجه از انواع عایق برای انجام این کار استفاده می شود. عایق بندی کانکس از لحاظ جنس دارای انواع مختلفی می باشد نظیر موارد زیر:

 1. عایق بندی به وسیله پلی استایرن 
 2. عایق بندی با کمک پشم سنگ و پلی استایرن
 3. عایق بندی به استفاده فوم پلی اورتان

از موارد بالا برای عایق بندی کانکس استفاده می شود. در ادامه به توضیحاتی در خصوص عایق بندی انواع کانکس ها اشاره می کنیم با ما همراه باشید.

روش عایق بندی کانکس

عایق بندی بدنه خارجی کانکس با فوم

بررسی عایق بندی بر حسب نوع استفاده؟

برای عایق بندی کانکس باید در مورد استفاده از آن ها اطلاعاتی را داشته باشیم. در این مقاله اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم. در بعضی از موارد عایق بندی تنها در کف و یا دیواره های کانکس استفاده می شود. این مدل از عایق کاری، تنها برای محافظت از کانکس در برابر رطوبت است. در نتیجه انواع عایق بندی با توجه به کانکس مورد استفاده، متفاوت می باشد. در کل می توان بیان کرد عایق بندی برای حفاظت انرژی در کانکس انجام می شود.

عایق بندی حرارتی

هنگامی که نور خورشید به دیواره های اطراف کانکس می تابد، متریال داخلی محیط کانکس باعث می شوند تا دمای درون کانکس به بیرون انتقال پیدا نکند. این امر، امری فوق العاده می باشد. دقت کنید عایق بندی حرارتی برای انواع کانکس مهم می باشد و باید در محیط داخلی کانکس استفاده شود.

عایق حرارتی کانکس
عایق بندی کامل داخل کانکس

عایق بندی صوتی

یکی دیگر از انواع عایق بندی ها، عایق بندی صوتی می باشد. این مدل از عایق بندی زمانی استفاده می شود که فرد درون کانکس نیاز به تمرکز و یا قصد انجام امور پر سر و صدا را دارد. اموری مانند زدن ساز و یا غیره. در نتیجه شخص باید با توجه به عملکرد و انتظاری که از کانکس دارد، بهترین انتخاب در نوع عایق را داشته باشد. توجه داشته باشید این مدل از عایق بندی معمولا همراه با عایق حرارتی انجام می پذیرد.

عایق رطوبتی 

یکی دیگر از انواع عایق ها استفاده از عایق رطوبتی است. این مدل از عایق، محیط اطراف کانکس را از وجود رطوبت در امان نگه می دارد. لازم به ذکر است متریال ساخت انواع کانکس ها از چوب و یا فلز می باشد. به کار بردن عایق رطوبتی برای استفاده از کانکس جزء واجبات می باشد و حتما باید انجام پذیرد.

عایق رطوبتی کانکس

اجرای عایق رطوبتی برای کانکس

عایق بندی کانکس چه مزایایی دارد؟

عایق بندی کانکس شامل مزایای بسیاری از جمله صرفه جویی در مصرف انرژی، کم کردن مقدار سر و صدا و کنترل میزان رطوبت است. با ما همراه باشید تا دیگر ویژگی های عایق بندی کانکس را شرح دهیم.

 • سبب  بهبود بهره وری انرژی می شود

معمولا گرما از محیط های گرم تر به محیط های سردتر انتقال پیدا می کند. این روند تا زمانی ادامه پیدا می کند که اختلاف دمایی بین فضای داخلی و بیرونی وجود نداشته باشد. عایق بندی کانکس ها باعث جلوگیری از تلفات در هوای بسیار گرم و هوای بسیار سرد می شود. عایق بندی مانند سدی در برابر نفوذ هوای سرد و یا هوای گرم به محیط داخلی کانکس می شود. با نصب عایق بر روی کانکس و دیواره های کانکس از نشت هوا به داخل جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی در هزینه های سوخت شوید.
 عمل عایق بندی به شما کمک می کند که در فصل سرد هوایی گرم و در فصل گرم هوایی سرد داشته باشید.  با استفاده از عایق بندی کانکس می توانید هوایی لذت بخش و مناسب شرایط جوی داشته باشید.

 • با استفاده از عایق بندی باعث استحکام در ساخت و ساز شوید

امروزه عایق هایی مناسب دیواره های کانکس طراحی و ساخته شده است تا از اتلاف انرژی جلوگیری کنند. عایق بندی کمک می کند شکاف ها و یا درز های کانکس که به وسیله سازندگان آن ایجاد شده است با عایق پر شود. همین امر موجب ماندگاری و طول عمر بالای کانکس می شود. وجود عایق، از کانکس در برابر شرایط اقلیمی محافظت می کند. آب و هوای شمال کشور که مرطوب می باشد و در بیشتر فصول سال با بارندگی همراه است باید عایق بندی شود تا بتوانند از کانکس محافظت کند. 

افزایش عمر کانکس با عایق بندی

اجرای عایق بندی صحیح سبب افزایش عمر کانکس می شود

 • عایق بندی باعث بهتر دیده شدن کانکس شما در برابر دید افراد می شود

عایق بندی های موجود می تواند به وسیله ی رندرها و یا رنگ های سیلیکونی موجود باعث زیباتر دیده شدن کانکس شما شود. در نتیجه و با استفاده از این مدل از عایق بندی می توانید نمای بیرونی کانکس خود را متناسب با سلیقه خود طراحی کنید.

 • باعث جلوگیری از تاثیر تغییرات آب و هوایی در محیط داخلی کانکس می شود

 این مورد باعث می شود تولید co2  در کانکس شما به حداقل برسد و باعث جلوگیری از تاثیرات آب و هوایی در داخل کانکس می شود. مصرف کمتر سوخت هایی نظیر سوخت های فسیلی باعث می شود آیندگان کم تر دچار فقر مصرف سوخت شوند.

عایق بدنه خارجی کانکس

عایق بیرونی باعث زیباتر دیده شدن کانکس می شود

 • عایق بندی باعث کاهش تراکم و قالب می شود

تراکم ایجاد شده به وسیله اختلاف دما بین محیط داخلی و خارجی رخ می دهد. استفاده از عایق بندی کانکس می تواند به محافظت صد در صدی لایه ها در برابر نفوذ آب و رطوبت منجر شود.

 • اکو سیستم فوق العاده

 عایق باعث کاهش صداهای محیط اطراف می شود. با انجام عایق بندی می توانید محیطی آرام و لذت بخش داشته باشید. در اغلب مکان های مربوط به ساخت و ساز از کانکس استفاده می شود. در محیط های پر سر و صدای اطراف استفاده از عایق می تواند به کاهش آلودگی صوتی کمک کند؛ در نتیجه باعث حفظ آرامش افراد می شود.

 • باعث ایجاد گرما و سرمایش کارآمد می شود

 استفاده از عایق باعث حفظ گرما و سرمای درون محیط می شود. عایق بندی کانکس باعث محافظت از فضای داخلی کانکس می شود و مانند سدی عمل می کند.

عایق بندی درون کانکس

اجرای عایق بندی کامل یک کانکس 

عایق بندی کانکس به چند صورت انجام می شود ؟

عایق بندی کانکس به دو روش انجام می پذیرد که در ادامه به توضیحاتی در خصوص انجام این دو روش می پردازیم.

عایق بندی به صورت داخلی

در این مدل از عایق بندی یک لایه عایق در وجه داخلی به کار برده می شود که به این نوع از عایق بندی، عایق بندی داخلی گفته می شود. در این مدل از عایق بندی اینرسی حرارتی به حداقل می رسد. این مدل از عایق بندی بیش تر مناسب افرادی است که از محل مورد نظر استفاده های مقطعی دارند مانند کانکس های مربوط به ادارات و غیره.

عایق بندی به صورت خارجی

 در این مدل از عایق بندی یک لایه در وجه خارجی کانکس به کار برده می شود که به این مورد از عایق بندی، عایق بندی خارجی گفته می شود. در این مدل از عایق بندی اینرسی حرارت در بیش ترین حالت ممکن خود قرار دارد. این مدل از عایق بندی بیشتر مناسب مکان هایی می باشد که از آن استفاده های فراوانی دارند. نظیر خانه های مسکونی و غیره.
در کل می توان بیان کرد استفاده از عایق بندی داخلی و خارجی مکمل یک دیگر هستند و برای داشتن محیطی مناسب  و با داشتن حداکثر رفاه بهتر است از عایق خارجی و داخلی به طور همزمان در محیط استفاده شود.

عایق بندی کانکس داخلی و خارجی مکمل یک دیگر هستند

عایق بندی کانکس چه اهمیتی دارد؟

همان طور که در بالاتر ذکر شد استفاده از عایق در کانکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عایق بندی کانکس باعث بهبود مصرف انرژی و کاهش هزینه های سوخت و ساز می شود. استفاده از انواع عایق های حرارتی، صوتی و رطوبتی باعث ایجاد رفاه در محل مورد نظر می شود. استفاده از انواع عایق بندی ها باعث رفاه کامل در کانکس مورد نظر می شود. در نتیجه با انتخاب عایق مورد نظر متناسب با محلی که کانکس در آن وجود دارد بهترین تصمیم را اخذ نمایید. استفاده از عایق بندی در هنگام ساخت کانکس یکی از مهم ترین مراحل ساخت و تولید کانکس می باشد.
 استفاده از عایق باعث می شود در فصل گرما انرژی کم تری برای خنک کردن محیط داخل احتیاج داشته باشید. در فصل سرما هم انرژی کم تری برای گرم کردن محیط داخلی کانکس مورد نیاز می باشد. لازم به ذکر است در فصل تابستان به دلیل استفاده از ورق های فولادی و فلزی در هنگام ساخت کانکس، باعث می شود گرما به راحتی با محیط بیرون در تبادل باشد و همین امر باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می شود.

عایق بندی از مهم ترین مراحل ساخت کانکس

عایق بندی یکی از مهم ترین مراحل ساخت کانکس می باشد 

برای عایق بندی کانکس چه لوازمی موردنیاز است ؟

برای عایق بندی کانکس باید از تجهیزات ویژه ای بهره گرفت و حتما این امر باید زیر نظر متخصصین و نصاب های حرفه ای انجام شود. اصلی ترین لوازم مورد نیاز برای عایق بندی کردن کانکس ها به شرح زیر است:

 1. پلی استایرن
 2. پلی یورتان
 3. پشم سنگ

در ادامه به بررسی نقش و نحوه عایق بندی با هر یک می پردازیم:

عایق پلی استایرن روشی ساده اما کارآمد

 برای عایق سازی با پلی استایرن به دو ابزار کاربردی : دستگاه برش و چسب نیاز داریم . دستگاه برش برای برش صفحه های یونولیت به کار می رود . و چسب برای اتصال یونولیت ها به بدنه کانکس . برای این کار پس از برش یونولیت ها، چسب را در داخل پمپ مخصوص قرار می گیرد و اپراتور با فشار دادن پمپ چسب بین درزها را رها می کنیم. برای عایق بندی پلی استایرن نمی توان از هر چسبی استفاده کرد و چسب مخصوص به خود را دارد.


مراحل نصب عایق

بعد از برش یونولیت ، مرحله چسب کاری با چسب مخصوص

مرحله دوم عایق کانکس

مرحله دوم عایق بندی با پلی استایرن

مرحله سوم عایق کانکس

مرحله سوم عایق بندی با پلی استایرن و فیکس کردن آن

پلی یورتان راهکاری جدید 

در واقع برای عایق بندی کانکس با پلی اورتان روشهای متنوعی وجود دارد که به هر یک می پردازیم:

 1. عایق سازی با پلی یورتان به روش مایع و با بهره گیری از پمپ های مخصوص
 2. روش دستی برای عایق بندی که با استفاده از یک کپسول، پلی یورتان به سطح موردنظر پاشیده میشود.
 3. عایق بندی با کمک بلوک های پلی یورتان ، این روش همانند عایق سازی با پلی استایرن می باشد.
 4. عایق پلی یورتان اتوماتیک که صرفا با زدن یک دکمه عمل عایق سازی انجام می شود.

عایق با پلی یورتان

اجرای عایق بندی کانکس با پلی یورتان

عایق بندی با پلی اورتان

اجرای عایق پلی اورتان با استفاده از کپسول

پشم سنگ آخرین روش عایق بندی کانکس

آنچه که در عایق بندی با پشم سنگ قابل توجه است، حساسیت زا بودن این محصول برای پوست انسان است. اما این حساسیت فقط در زمان لمس یا برخورد پوست فرد با پشم سنگ ایجاد می شود. از همین رو بسیار مهم است که هنگام عایق بندی کانکس با پشم سنگ، متخصص عایق کار حتما از لباس ایمنی و دستکش مخصوص استفاده نماید. روش عایق بندی با پشم سنگ همانند پلی استایرن است. پس برای برش رول های پشم سنگ نیاز به دستگاه برش داریم . و برای اتصال نیازمند به چسب مخصوص هستیم.


عایق بندی کانکس ویلایی

عایق بودن کانکس از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند

پایان بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در خصوص عایق بندی کانکس و موارد مربوط به آن را به صورت مختصر توضیح دهیم تا هر شخص با مطالعه این مقاله بتواند بهترین انتخاب را در خصوص بهترین نوع عایق بندی متناسب با نیاز خود، انتخاب و خریداری نماید. حتما در خصوص انتخاب نوع عایق بندی مورد نظر خود به محیطی که در آن هستید و یا قصد کار کردن در آن را دارید، دقت کنید؛ چرا که با انتخاب یک عایق مناسب می توانید محیطی امن و آرام را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه خرید کانکس و عایق بندی کانکس می توانید با مشاوران کانکس آنلاین در ارتباط باشید و تجربه یک خرید موفق را داشته باشید. 
 

برچسب ها

نظرات کاربران